Podstawowe informacje o Platformie Agappe.pl

Czym jest Agappe? (ze strony agappe )

Platforma Agappe.pl adresowana jest do osób wierzących i poszukujących, którzy pragną dzielić się wiarą oraz budować społeczność w duchu katolickim.

W gronie Krajowych Służb Komunii CHARIS, która z woli Papieża łączy różne środowiska tworzymy grupę medialną. Ta grupa ma za zadanie pomóc odpowiedzieć na papieskie wezwanie. Dziś wiemy, że strona internetowa to za mało, obecność w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Youtube wydaje się bardzo cenna ale niewystarczająca. Facebook choć liczy 22 mln kont założonych w Polsce staje się domeną ludzi starszych. Czasem nasza obecność w popularnych social media spotyka się z niezrozumieniem szczególnie w sytuacjach, gdy zasięgi są obcinane, a niektóre chrześcijańskie treści blokowane. Takich przykładów jest coraz więcej. Oczywiście to nas nie zniechęca, aby z jeszcze większą gorliwością zaznaczać naszą obecność w tych mediach. Pewną formą odpowiedzi na tę sytuację jest platforma social media – Agappe.pl.


Agappe to gra
 słów: agape z grec. – rodzaj chrześcijańskiej miłości oraz app – z ang. application, aplikacja. Termin agape nawiązuje do największego rodzaju miłości chrześcijańskiej. Pierwsze wspólnoty chrześcijańskie tworzyły grono sióstr i braci, to grono często nie przekraczało kameralnego zacisza domostw, a w późniejszym czasie gmin chrześcijańskich. Również nasza wspólnota wirtualna może być miejscem wzajemnej życzliwości, miłości oraz dzielenia się wiarą.

W początkowej fazie dostęp do społeczności social media będzie ograniczony do zaproszeń wysyłanych przez już obecnych użytkowników, po to aby uformować niejako ,,samooczyszczającą się” społeczność i stworzyć pozytywny klimat do ewangelizacji. Chodzi nie o rodzaj samo zamknięcia, co raczej wdrażanie zespołu w moderację umieszczanych treści, które mogą być agresywne (zresztą takie zapowiedzi otrzymujemy).

Niestety takie rozwiązanie jest konieczne na tym etapie. Z czasem po unormowaniu się liczby użytkowników i zbudowaniu zespołu moderatorów otworzymy system rejestracji, który wesprze obecna od samego początku weryfikacja sms-owa. Kolejnymi etapami rozwijania platformy będzie platforma wideo, audio i edukacyjna.

Będą to platformy przypominające dzisiejszego youtube’a, soundcloud’a i udemy. Te platformy są już niemal gotowe ale jako Zespół chcemy wdrażać je stopniowo.

Ostatecznie przyświeca nam cel, aby stworzyć narzędzia w służbie ewangelizacji, z którymi wyjdziemy na zewnątrz ale ten proces musi przebiegać z właściwą sobie prędkością.

Czym nie jest Agappe?

Celem platfomy agappe.pl nie jest polaryzacja społeczeństwa tzn. stawanie w kontrze wobec osób, ruchów, stanowisk politycznych czy instytucji nawet tych przeciwnych nauce Kościoła.
Celem agappe.pl nie jest faworyzowanie skrajnych poglądów, których w przestrzeni publicznej dziś nie brakuje.

Naszym celem nie jest również faworyzowanie wybranych środowisk wewnątrzkościelnych czy politycznych.


Celem platformy nie jest komercja.

Naszym celem jest budowanie jedności

Kto jest twórcą platformy?

Twórcą platformy jest ks. Artur Potrapeluk, kapłan diec. lubelskiej, W-ce koordynator Krajowych Służb Komunii Charis (inicjatywa powołana przez Papieża Franciszka – więcej informacji na charis.pl); Przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce (więcej informacji na odnowa.org); Członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski (więcej informacji na https://nowaewangelizacja.org).

Podmiotem odpowiedzialnym za platformę jest Fundacja Nowa Pięćdziesiątnica.


Słowniczek pojęć:
CHARIS / Strumień łaski – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele Katolickim. Służba została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie: International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships (ICCRS oraz Fraternia Katolicka). Charis to także idea i perspektywa funkcjonowania grup, wspólnot i federacji wspólnot charyzmatycznych

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.